University News

College of Arts and Sciences Scholar Kirsten Belisle (Roscoe, IL)
[Download Print-Quality Image]

College of Business and Technology Scholar Kara L. Ziegler
[Download Print-Quality Image]

College of Education and Human Services Scholar David Michael Allen (Algonquin, IL)
[Download Print-Quality Image]

College of Fine Arts and Communication Scholar Karissa Marie Kouchis (Orland Park, IL)
[Download Print-Quality Image]

Centennial Honors College Scholar Hannah F. Drake (Charleston, IL)
[Download Print-Quality Image]

School of Distance Learning, International Studies and Outreach Scholar Marissa Brown (Peoria, IL)
[Download Print-Quality Image]

WIU Spring 2016 College, Departmental, Honors Scholars

May 2, 2016


Share |
Printer friendly version

MACOMB/MOLINE, IL — Six students participating in Western Illinois University's Spring 2016 Undergraduate Commencement Ceremonies May 13-15 in Macomb and in Moline have received the highest recognition from their colleges for their overall academic excellence by being named a College Scholar. Two other top honorees were named the speakers for the WIU-Macomb and WIU-Quad Cities Academic Honors Convocation ceremonies.

The 2 p.m. Friday, May 13 Academic Honors Convocation in Western Hall will honor College, Departmental and Honors scholars and students who have earned academic distinction throughout their Western Illinois University careers. Students will receive a medallion for each honor, which they will wear at Commencement ceremonies. (The WIU-QC Academic Honors Convocation is set to start at noon, Sunday, May 15 at the iWireless Center, Moline.)

Faculty in each of Western Illinois University's four academic colleges; the School of Distance Learning, International Studies and Outreach; and the Centennial Honors College select a graduating senior as the college's outstanding student. Students graduating as College Scholars have satisfied the criteria of excellence established by their individual academic college's faculty members. A Departmental Scholar is an outstanding degree candidate in an academic major as determined by the faculty in the major department. *An Honors Scholar is a student in the Centennial Honors College who has completed a set of honors requirements and has achieved a grade point average of at least 3.4 on a 4.0 scale.

Approximately 10 percent of graduating seniors achieve academic distinction, which is designed as Summa Cum Laude, highest academic distinction, with a minimum grade point average of 3.90; Magna Cum Laude, high academic distinction, with a GPA of 3.75-3.89; and Cum Laude, academic distinction, with a GPA between 3.60-3.74.

Convocation Speakers

Victoria Lynn Kappel (Orland Park, IL) is the Convocation speaker for the Macomb ceremony and will deliver her speech, "Embrace Your Connections, Your Moments, Your Future." She will graduate with a bachelor's degree in communication sciences and disorders with academic distinction, Cum Laude, is an Honors Scholar and is the seventh student-athlete in WIU history to receive a NCAA Postgraduate Scholarship.

Kimberly Leiphon (Bettendorf, IA) is the convocation speaker for the WIU-QC ceremony and will deliver her speech, "These Paths." She will graduate with a bachelor's degree in supply chain management with high academic distinction, Magna Cum Laude, and is an Honors Scholar.

College of Arts and Sciences Scholar

Kirsten Belisle (Roscoe, IL) graduates with a bachelor's degree in history. She is also the History Departmental Scholar, and she will graduate with the highest academic distinction, Summa Cum Laude. In Fall 2015, Belisle was honored with the WIU Department of History's Honor Thesis Award for the best undergraduate honors thesis. She also won the department's annual Thompson Prize for the most outstanding paper written by an undergraduate in a history course. She has served as the president for the Associated Students of History student organization at Western. During her studies at Western, she completed an internship at the Tinker Swiss Cottage Museum (Rockford, IL). After graduating, she will begin an internship with the Campbell Center for Historic Preservation (Mount Carroll, IL). Her ultimate career goal is to become a museum curator at a midsize institution. Belisle is the daughter of Frank and Melanie Belisle.

College of Business and Technology Scholar

Kara L. Ziegler (Orland Park,IL) graduates with a bachelor's degree in accountancy with the highest academic distinction, Summa Cum Laude and is also the Accountancy Departmental Scholar. Ziegler is a member of the Student Chapter of the Institute of Management Accountants, Beta Alpha Psi. While at WIU, she has served as an accounting tutor and volunteer for Habitat for Humanity. Ziegler completed an internship in the finance services division, as well as the advanced components and systems division, of Caterpillar, Inc. She is the recipient of the Beta Gamma Sigma Scholarship (Spring 2015), the Colonel Marinda Wood Scholarship (Spring 2015), CMA Program Scholarship (Spring 2015) and the Excellence in Business and Technology Scholarship (2014-15). She is the daughter of Ray, Karen (deceased) and Christy Ziegler.

College of Education and Human Services Scholar

David Michael Allen (Algonquin, IL) will graduate with a bachelor's degree in law enforcement and justice administration and psychology (double major) with highest academic distinction, Summa Cum Laude, and is an Honors Scholar. Allen is a member of the Student Honors Association and the National Society of Collegiate Scholars. He has served as the vice president on the executive board of Mortar Board National College Senior Honor Society, on Alpha Phi Sigma (National Criminal Justice Honor Society) and as a member of the WIU Concert Safety Corps. He completed an internship with the Algonquin Police Department and worked as a moderator and assistant coordinator of the Lake in the Hills Police Department's Peer Jury Program. He also worked as resident assistant in University Housing and Dining Services and as a peer mentor for WIU's First Year Experience (FYE) course. Allen is the son of Richard and Michele Allen.

College of Fine Arts and Communication Scholar

Karissa Marie Kouchis (Orland Park, IL) will graduate with a bachelor's degree in communication and journalism (double major) with high academic distinction, Magna Cum Laude. She is also the Communication Departmental Scholar and Journalism Departmental Scholar. While at Western, Kouchis has been a member of the Western Illinois Softball team, and she served as the president and social media administrator of the Student Athlete Advisory Committee. She also was a member of the WIU Dance Marathon committee and co-community service coordinator for Western Illinois Athletics. She served as an anchor for the WIU Department of Broadcasting and Journalism's television program "Good Morning Macomb and a member of the Western Courier staff. She completed a social media and branding internship (September-December 2014) with the Athlete Network and was the overall winner of the Athlete Network Social Branding Contest. She was named the Senior Female Student-Athlete of the Year (2015-16) by Western Illinois Athletics. Her future plans include someday delivering her own TED Talk, hosting her own talk show and writing a book on leadership and professional development. Kouchis is the daughter of Peter and Susan Kouchis.

Centennial Honors College Scholar

Hannah F. Drake (Charleston, IL) will graduate with a bachelor's degree in forensic chemistry with highest academic distinction, Summa Cum Laude. She is also the Forensic Chemistry Departmental Scholar and an Honors Scholar. In Spring 2015, Drake received an honorable mention in the prestigious Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Program. For 2015, she was named the University's recipient of the Lincoln Academy of Illinois' Student Laureate Award. During her time at Western, she served as resident assistant for (UHDS). She also served as president of the American Chemical Society Chemistry Chapter at Western. She has plans to obtain her doctorate and pursue a career in inorganic chemistry and would like to conduct cutting-edge research in green methods of heavy metal removal from water and soil samples. Drake is the daughter of Mike Drake and Lynette Drake.

School of Distance Learning, International Studies and Outreach Scholar

Marissa Brown (Peoria, IL) will graduate with a bachelor's degree in general studies. Brown is a member of the Phi Theta Kappa National Honor Society, and she volunteers for the PAWS Giving Independence organization, which trains service dogs for children and adults with a broad variety of needs. She also volunteers at OSF Hospice Services (Peoria) and Heddington Oaks Nursing Home (Peoria).

Departmental and Honors Scholars, Academic Distinction

By Illinois counties, out of state and other nations:

Illinois
Adams
Golden (62339) — Caden Carl Michael Miller
, management, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Liberty (62347) — Joseph C. Ehrhardt, agriculture, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Quincy (62301) — Brett Bordewick, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Julie Laurel Marlena Frohn, psychology, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Boone
Capron (61012) — Summer Daye Peila
, biology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Bureau
Dalzell (61320) — Nicole Ann Rybarczyk
, art, Honors Scholar
Princeton (61356) — Kyle J. McComber, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Calhoun
Mozier (62070) — Christopher Anthony Gresham
, psychology, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Cass
Arenzville (62611) — Hannah Westrope
, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Ashland (62612) — Cassie Nicole Lindsey, agriculture, Honors Scholar
Beardstown (62618) — Dustin Clay Rhoades, public health (health sciences), will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Chandlerville (62627) — Marlee N. Landon, nursing, Honors Scholar

Christian
Taylorville (62568)
— Nichole Jackson, elementary education, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Coles
Charleston (61920) — Hannah F. Drake
, forensic chemistry, Centennial Honors College Scholar, Forensic Chemistry Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Cook
Arlington Heights (60005)
— Max Paw, nursing, Honors Scholar
Bartlett (60103) — Shannon Lynn Wachter, psychology, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Berwyn (60402) — Yexenia Marie Galindo, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Brookfield (60513) — Jorie Ann Lima, public health (health sciences), Public Health Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Chicago (60609) — Nadia Barrera, exercise science, Honors Scholar
Chicago (60613) — Gabriela Williams, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Chicago (60644) — Danielle Trisharon Shelton, psychology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Des Plaines (60018) — Paulina Straszynska, nursing, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Hanover Park (60133) — Sarah Elizabeth Nielsen, psychology, Psychology Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Homewood (60430) — Sarah J. Lawrence, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Justice (60458) — Shannon Lynn McCann, psychology, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Morton Grove (60053) — Daniel Michael Melnick, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Oak Forest (60452) — Erik Ayala, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Orland Hills (60487) — Nicholas John Marcum, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Orland Park (60462) — Claire Elaine Jarrell, health services management, Health Services Management Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Kathleen Elizabeth Jarrell, marketing, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Victoria Lynn Kappel, convocation speaker (Macomb), communication sciences and disorders, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Kara Leigh Ziegler, accountancy, College of Business and Technology Scholar, Accountancy Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Orland Park (60467) — Karissa Marie Kouchis, communication and journalism (double major), College of Fine Arts and Communication Scholar, Communication Departmental Scholar and Journalism Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Palatine (60067) — Zachary Much, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Schaumburg (60194) — Nicholas J. Casey, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Streamwood (60107) — Megan Ann McGlone, biology, Honors Scholar
Tinley Park (60477) — Joshua Demetta Diaz, chemistry, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Ralph J. Hilton Jr., law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Justin Francis Rzeszutko, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

DeKalb
Dekalb (60115) — Rachel Nicole Crews
, forensic chemistry, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Genoa (60135) — Alexis Kathalynas, political science, Political Science Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Malta (60150) — Carole Lorena Fleetwood, family and consumer sciences, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Douglas
Tuscola (61953) — Nathan T. Lee
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

DuPage
Carol Stream (60188) — Tyler Cieck
, psychology, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Darien (60561) — Amy Amanda Lanenga, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Downers Grove (60515) — Cory J. Signa, recreation, park and tourism administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Glen Ellyn (60137) — John A. Cather III, broadcasting, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Alison Margaret Schulthesz, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Lisle (60532) — Amanda Hagen, chemistry, Chemistry Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Lombard (60148) — Kayla Coleman, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Luke Patrick Green, political science, Honors Scholar; and Elizabeth Anne Nocek, biology, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Naperville (60540) — Alexis Jordan Hill, sociology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Naperville (60563) — Elizabeth Hollopeter, athletic training (kinesiology), will graduate with academic distinction, Cum Laude
Naperville (60565) — Loren Nicole Brown, family and consumer sciences, Honors Scholar; and John M. Mixen, law enforcement and justice administation, Honors Scholar
West Chicago (60185) — Samantha L. San Miguel, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Woodridge (60517) — Morgan Kennedy, special education, Special Education Departmental Scholar

Effingham
Dieterich (62424)
— Daniel Joseph Nosbisch, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Effingham (62401) — Susan Ashley Parks, athletic training (kinesiology), Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Fulton
Avon (61415) — Sarah Ann Reihm
, agriculture, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Jamelia Tinkham, special education, Honors Scholar
Canton (61520) — Emily Ellsworth, recreation, park and tourism administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Farmington (61531) — Melody Joy Ward, biology, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Greene
White Hall (62092) — Brittaney Nicole Castleberry
, nursing, Honors Scholar

Grundy
Coal City (60416) — Jeremy W. Jiskra
, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Morris (60450) — Cathy Leigh Click, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; and Jacob P. Klepk, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Hancock
Carthage (62321) — William P. Printy
, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Sutter (62373) — Stephani Ann Mulch, agriculture, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Warsaw (62379) — Lexis Sue Thurman, sociology, Sociology Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Henry
Annawan (61234) — Jordan Lea Jackson
, nursing, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Cambridge (61238) — Ashley Lynn Kruger, elementary education, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Geneseo (61254) — Lucas W. Britt, engineering technology, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; and Sarah Marie Hiebert, accountancy, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Kewanee (61443) — Shannon Sellers, recreation, park and tourism administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Kane
Aurora (60502) — Dexter Briganti
, network technologies, Network Technology Departmental Scholar
Aurora (60505) — Jose Eduardo Garcia, economics, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; and David Ramos, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Aurora (60506) — Emily Elizabeth Brandt, biology, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Elgin (60123) — Mario Calero, broadcasting, Honors Scholar; and Patrick J. Puckett, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Kendall
Oswego (60543) — Daniel D. Niederkorn
, broadcasting, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Yorkville (60560) — Cory Michael McCue, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Knox
Galesburg (61401) — Brittany Christine Robertson
, music, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Knoxville (61448) — Baylee Jill Derham, elementary education, Elementary Education Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Lake
Beach Park (60087) — Eliese Ann Potocek
, biology, Biological Sciences Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Deerfield (60015) — Justin Kim, English, English Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Grayslake (60030) — Zachary Jordan Boyce, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Gurnee (60031) — Brian Thomas Wehde, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Libertyville (60048) — Kevin Pfeil, physical education, Physical Education Departmental Scholar
Round Lake (60073) — Sheldon A. Keel, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Vernon Hills (60061) — Kristin Jennifer Schrems, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

LaSalle
Marseilles (61341) — Jana Shea Berryman
, psychology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Ottawa (61350) — Amber Louise Knox, social work, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Utica (61373) — Joslin Sue Picatto, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Lee
Dixon (61021) — Jenna Rae Griffith
, social work, Social Work Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Logan
Lincoln (62656) — Morgan Whitney Conrady
, forensic chemistry, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Andrew William Krusz, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Kaylee Dianne McAllister, sociology and women's studies (double major), Women's Studies Departmental Scholar, Honors Scholar

Macoupin
Virden (62690) — Tori N. Worthen
, biology, Honors Scholar

Madison
Glen Carbon (62034) — Logan Douglas Hickey
, forensic chemistry, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Saint Jacob (62281) — Rebecca Catherine Young, exercise science (kinesiology), Exercise Science Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Mason
Havana (62644) — Rebeka Jeanine Barker
, music, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Devin Christine Smith, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

McDonough
Bushnell (61422) — Brittany Y. Slater
, special education, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Colchester (62326) — Tyler Lucas, theatre, Theatre Departmental Scholar; Trenton Paul, exercise science (kinesiology), will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; and Erica Lynn Webster, exercise science (kinesiology), will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Macomb (61455) — Alexander John Adams, meteorology, Meterology Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Riley Devin Addington, philosophy, Philosophy Departmental Scholar, Honors Scholar; David Matthew Adkisson, construction management, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Matthew Paul Bonner, supply chain management, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; LeeAnna L. Carey, nursing, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Matthew K. Clemmens, computer science, Computer Sciences Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Ryan T. Cody, athletic training (kinesiology), Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Matthew Paul Cook, supply chain management, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Morgan Louise Hare, biology, Honors Scholar; John F. Keith IV, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Chandler N. C. Horrell, social work, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Patrick S. Hostert, political science, Honors Scholar; Matthew K. K., computer science, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Kayla Marie Kammermeyer, communication sciences and disorders, Communication Sciences and Disorders Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Patrick John Knudtson, law enforcement and justice administration, Honors Scholar; Jessica Michelle Longshore, French, French Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Dung Nguyen, biology, Honors Scholar; Loryn Rericha, management, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Jennie Catherine Scherer, biology, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Austin Coil Smith, agriculture, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Jacob Smith, construction management, Construction Management Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Lukas Ryan Smith, geology, Geology Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Shawna C. Sprinkle, nursing, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Kayla Steil, psychology, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Danielle Rae Thorman, elementary education, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Jenni Kristine Winbigler, math, Mathematics Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

McHenry
Algonquin (60102) — David Michael Allen
, law enforcement and justice administration and psychology, double major, College of Education and Human Services Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Cary (60013) — Angela Michele Galasso, elementary education, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Harvard (60033) — Grace Angelique Iftner, geology, Honors Scholar
Lake in the Hillls (60156) — Samantha Nicole Venezia, political science, Honors Scholar; and Tyler Robert Shuett, accountancy, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
McHenry (60051) — Eric Golden Selfridge, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude, Honors Scholar
Woodstock (60098) — Jessica W. Soltys, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Menard
Petersburg (62675) — Ryan Montcalm
, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Mercer
Sherrard (61281) — Alexis Peterson
, exercise science (kinesiology), Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Viola (61486) — Alyssa Mack, special education, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Monroe
Waterloo (62298) — Miriam Alyssa Badger
, elementary education, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Waterloo (62298) — Isaac Eugene Dodd III, law enforcement and justice adminstration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Courtney Elizabeth Harbison, nursing, Honors Scholar

Morgan
Jacksonville (62650) — Joel Coltyn DuPre
, agriculture, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Ogle
Byron (61010) — Katlyn Mari Field
, elementary education, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Jordan Christopher Regez, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Davis Junction (61020) — Monserrat Zepeda, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Mt. Morris (61054) — MacKenzie Lea Comer, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Peoria
Bartonville (61607) — Hannah Lee Becker
, music, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Dunlap (61525) — Corie Ellen Bruketa, agriculture, Honors Scholar
Mapleton (61547) — John K. Lowe, nursing, Honors Scholar
Peoria (61602) — Abigail Grace Landau, music, Music Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Peoria (61607) — Joseph Alexander Hoerdeman, engineering technology, Engineering Technology Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Peoria (61615) — Marissa Brown, general studies, School of Distance Learning, International Studies and Outreach Scholar; and Megan Nicole Rosenak, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Piatt
Monticello (61856) — Briene Leigh Wileaver
, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Pike
Griggsville (62340) — Taylor Nicole Crawford
, nursing, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Pittsfield (62363) — Andrew Bradyn Cox, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Rock Island
Carbon Cliff (61239) — Brianna Leigh Cutler
, management, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Coal Valley (61240) — Brian D. Doxstader, fire protection services, Fire Protection Services Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Ashton Driscoll, music, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; and Rachel Dawn Farber, graphic communication, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Cordova (61242) — Elijah P. Skipper, engineering, will graduate with academic distinction, Cum Laude
East Moline (61244) — Kasey S. Fish, management, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Eve L. Granack, family and consumer sciences (fashion merchandising), Honors Scholar; Rachid Lagzouli, engineering, Engineering Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Brad Matthews, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Milan (61264) — Kathryn E. Fowler, family and consumer sciences (dietetics), will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Moline (61265) — Alexander Thompson Diaz, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Anthony Thompson Diaz, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Ashley Gomez, general studies, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Autumn Loose, musical theatre, Musical Theatre Dance Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Adele M. Mueller, communication, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Alex Parker, exercise science (kinesiology), Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Angelica Villareal, bilingual/bicultural education, Bilingual/Bicultural Education Departmental Scholar; and Derrick Wingler, information systems, Information Systems Departmental Scholar
Rock Island (61201) — Emily Louise Bryant, psychology, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Kirsten Dillender, English, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Paul Alan Holland, special education, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Alexis Holtzer, musical theatre, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Christine Sarah Keemle, liberal arts and sciences, Liberal Arts and Sciences Degree Program Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Silvis (61282) — Melissa Lynn Bonner, communication, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Sangamon
Buffalo (62515) — Lauren Nicole Henebry
, agriculture, Agriculture Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Springfield (62703) — Rachel Elizabeth Howell, economics, Economics and Decision Sciences Departmental Scholar (Bachelor of Business), Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Williamsville (62693) — Jacob Eugene Osman, family and consumer sciences (dietetics), Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Schuyler
Browning (62624) — Makayla Renee Bollinger
, communication sciences and disorders, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Rushville (62681) — Sara Jo Layne, nursing, will graduate with academic distinction, Cum Laude

St. Clair
O'Fallon (62269) — Wade Andrew Sweger
, physics, Physics Departmental Scholar, Honors Scholar

Tazewell
Morton (61550) — Ashley Jean Huette
, biology, Honors Scholar
Pekin (61554) — Sara Jean Rearden, communication sciences and disorders, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Vermilion
Hoopeston (60942) — Nicholas Delfino
, meteorology, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Warren
Monmouth (61462) — Debra Lee McKee
, accounting, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Roseville (61473) — Allison K. Smith, music, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Smithshire (61478) — Allison L. Lafary, elementary education, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Whiteside
Fulton (61252) — Morgan Marie Wierema
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Morrison (61270) — Rebecca E. Stone, agriculture, Honors Scholar

Will
Bolingbrook (60440) — Katherine Marie Neeley
, athletic training (kinesiology), Athletic Training Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Trent A. Smith, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Frankfort (60423) — Kacyee Maureen Hart, biology, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Joliet (60431) — Emily Ann Cranston, psychology, Honors Scholar
Joliet (60433) — Robert William Price III, family and consumer sciences (dietetics), will graduate with academic distinction, Cum Laude
Joliet (60436) — Sandra Pape, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Lockport (60441) — Tierney Regan Bottino, biology, Honors Scholar; and Brendan Charles Wallace, meteorology, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Manhattan (60442) — Drew Mario Reyes, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
New Lenox (60451) — Jacob Blankenberger, social work, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Plainfield (60544) — Lauren Elizabeth Bender, mathematics, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Plainfield (60585) — Austina Blecha, forensic chemistry, Honors Scholar
Plainfield (60586) — Bruce Hedlund, general studies, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Shorewood (60404) — Danielle Burne, marketing, Honors Scholar

Winnebago
Machesney Park (61115) — Shyenne Horras
, marketing, Marketing Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Amber Nicole Koutnik, communication sciences and disorders, Honors Scholar; and Cassandra Loos, art (bachelor of fine arts), BFA Departmental Scholar
Rockford (61109) — Courtney E. Benge, media and instructional technology, Media and Instructional Technology Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Rockton (61072) — Breanna Marie Berg, law enforcement and justice adminstration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Roscoe (61073) — Kirsten Belisle, history, College of Arts and Sciences Scholar, History Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Out of State

Arizona
Gilbert (85297) — Michael W. Starrett
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Colorado
Colorado Springs (80919) — Lindsey Emma Kuitse
, religious studies and Spanish (double major), Religious Studies Departmental Scholar and Spanish Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Longmont (80501) — Rachel Sulka Levison, music, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Indiana
Fishers (46038) — Derek Thomas Skinner
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Granger (46530) — Sarah Elizabeth Hall, recreation, park and tourism administration, Recreation, Park and Tourism Administration Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Iowa
Ankeny (50021) — Austin Gochneaur
, economics, Economics and Decision Sciences Departmental Scholar (Bachelor of Arts)
Argyle (52619) — Michaela Jaree Wheatley, psychology, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Bettendorf (52722) — Christina Rae Hesse, history, will graduate with academic distinction, Cum Laude; and Kimberly Leiphon, supply chain management, Convocation Speaker (WIU-QC), Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Burlington (52601) — Katie M. Foster, communication sciences and disorders, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Megan Marie Opiekun, accountancy, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; and David John Vallandingham, broadcasting, Broadcasting Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Clinton (52732) — Jacob Michael Judd, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Davenport (52803) — Jennifer M. Gibson, supply chain management, Supply Chain Management Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Davenport (52806) — Berlyne Clairvoyant, human resource management, Human Resource Management Departmental Scholar; Gina M. Meier, biology, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; and Arita Phuong Tran, supply chain management, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Davenport (52807) — Ryan Oliver, management, Management Departmental Scholar
Fort Madison (52627) — Andrew Forrest Bratek, law enforcement and justice administration, Law Enforcement and Justice Administration Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Iowa City (52240) — Tyler Chavez, finance, Finance Departmental Scholar
Keokuk (52632) — Myron McVeigh, history, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Lost Nation (52254) — Victoria Charleen Anderson, English, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Mount Vernon (52314) — Elizabeth Catherine Skotowski, exercise science (kinesiology), will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Muscatine (52761) — Anna Pauline Stange, elementary education, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Peosta (52068) — Caitlin Meyers, communication, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Sabula (52070) — Cody Maples, emergency management, Emergency Management Departmental Scholar
Washington (52353) — Shelby Lynn White, art (bachelor of arts) B.A. Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Michigan
Mount Pleasant (48858) — Rachel Mead
, interdisciplinary studies, Interdisciplinary Studies Departmental Scholar

Missouri
Bridgeton (63044) — Kaitlyn Nicole Hirschbeck
, music, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Columbia (65203) — Sarah Ellen Rosenhauer, accountancy, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Macon (63552) — Samuel W. McDowell, music, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Palmyra (63461) — Ceres L. Cooksey, communication sciences and disorders, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Raytown (64138) — Julia Rodriguez, anthropology, Anthropology Departmental Scholar
Saint Peters (63376) — Charles Evans, music, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Wentzville (63385) — Shawn Farrar, chemistry, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Wildwood (63005) — Kelsey Kirchhoefer, nursing, Honors Scholar

New York
East Aurora (14052) — Andrew Russell Almeter
, music, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Tennessee
Christiana (37037) — Matthew P. Rammelsberg
, math, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Virginia
Virginia Beach (23455) — April C. Brown
, family and consumer sciences (dietetics), Honors Scholar

Wisconsin
Brookfield (53045) — Justin Robert Meier
, meteorology, Honors Scholar
Middleton (53562) — Natalia E. Stickle, nursing, Nursing Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Interational

Saudi Arabia
Jeddah — Rashid Atallah Aljohani
, computer science, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Riyadh — Othman A. Alsleman, human resource management, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Sihat — Jumanah Hashim Alsaihati, graphic communication, Graphic Communication Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

*A student's status as an "Honors Scholar" is determined with the most up-to-date information available at the time of release; students must complete Honors College requirements and achieve a required grade point average to qualify as Honors Scholars.

Posted By: Teresa Koltzenburg (WIUNews@wiu.edu)
Office of University Relations