University News

Students Recognized at CBT Awards Ceremony

July 7, 2006


Share |
Printer friendly version

MACOMB, IL – More than 45 students in the College of Business and Technology (CBT) at Western Illinois University were recognized for their academic achievements, while several CBT faculty were honored for their accomplishments during the 2005-2006 school year.

Faculty recognized include: Roger Runquist, engineering technology, Excellence in Teaching with Technology; Rajeev Sawhney, management, Excellence in Scholarly/Creative/Performative/Professional Activities; Emeric Solymossy, management, Excellence in University/Community Service; and Barbara Ribbens, management, Excellence in Internationalizing the Campus.

Retiring faculty honored include: Fred Ebeid, CBT dean; Manny Ardalan, information management and decision sciences; and Rolf Hackmann and Joseph Panici, marketing and finance.

Students recognized, listed by county and hometown, include:

ADAMS COUNTY
Quincy – Elizabeth Kissick, a senior human resource management major, Honors Program Award; Zachary Guthrie, a senior economics major, Excellence in Business and Technology.

CLINTON COUNTY (IA)
DeWitt – Audra Bark, a senior human resources management major, Outstanding Department Senior.

COOK COUNTY
Chicago – David Kuchar, a senior finance major, Spring 2006 Department Award.
Palatine – Kevin Glenn, a senior construction management major, Spring 2006 Department Award.

COOK COUNTY (IA)
Keokuk – Paula Schulte, a graduate MBA student, Spring 2006 Department Award.

DEKALB COUNTY
Hinckley – Erin Rooney, a senior finance major, Best Undergraduate Student Paper.

DUPAGE COUNTY
Naperville – Erin Zawiski, a senior management major, Best Undergraduate Student Paper; A.J. Sagen, a senior finance major, Best Undergraduate Student Paper.

FULTON COUNTY
Avon – Daniel Yeoman, a graduate computer sciences student, Outstanding Graduate Student.

HANCOCK COUNTY
Hamilton – Jeremy Alexander, a graduate MBA student, Best Undergraduate Student Paper.
Nauvoo – Ashley Burtalo, a junior marketing major, Gail K. Dadekian scholarship.

-MORE-


CBT … ADD 1

IROQUOIS COUNTY
Watseka – Kara Macz, a senior economics major, Excellence in Business and Technology.

KANE COUNTY
Aurora – Matthew Trowbridge, a senior agriculture major, Spring 2006 Department Award.
Big Rock – Chad Bailey, a senior marketing major, Best Undergraduate Student Paper.
Elgin – Christopher Wood, a senior economics major, Spring 2006 Department Award.
West Dundee – Brian Roller, a senior computer sciences major, Honors Program Award and Outstanding Department Senior.

KNOX COUNTY
Knoxville – Stacy Wenzel, a senior marketing major, Honors Program Award.

LAKE COUNTY
Grayslake – Ryan Thomas, a senior accounting major, Excellence in Business and Technology Award.
Wauconda – Tracy Hansen, a senior accounting major, Honors Program Award and Spring 2006 Department Award.
Waukegan – Madeline Mercado, a senior management major, Excellence in Business and Technology.

LEE COUNTY
Amboy – Matthew Travi, a graduate computer sciences major, Honors Program Award.
Dixon – Nicholax Cox, a senior finance major, Beta Gamma Sigma scholarship; Lucas Macklin, a graduate accounting student, Outstanding Department Senior.

LEE COUNTY (IA)
Donnellson – Maggie Hoenig, a senior agriculture student, Excellence in Business and Technology Award.

LOGAN COUNTY
Lincoln – Lindsay Froschauer, a senior marketing major, Spring 2006 Department Award and Outstanding Department Senior.

MACOUPIN COUNTY
Carlinville – Carmen Reiher, a senior management major, Honors Program Award.

MADISON COUNTY
East Alton – Vanessa Hart, a senior management major, Honors Program Award.

MCDONOUGH COUNTY
Macomb – Eric Geving, a senior manufacturing engineering technology major, Best Undergraduate Student Paper.
Sciota – Melissa Yeast, a senior agriculture student, Excellence in Business and Technology.

MCHENRY COUNTY
Fox River Grove – Brittany Fritz, a senior management major, Excellence in Business and Technology.

MCLEAN COUNTY
Normal – David Rawlins, a senior graphic communications major, Spring 2006 Department Award.

MERCER COUNTY
Aledo – Cody Relander, a senior manufacturing engineering technology major, Spring 2006 Department Award and Outstanding Department Senior.

MONTGOMERY COUNTY
Butler – Neil Osborn, a senior information management major, Outstanding Department Senior.

OGLE COUNTY
Rochelle – Joseph Bailey, a graduate economics student, Outstanding Department Senior; Tiffany Emrick, a senior economics major, Spring 2006 Department Award and Outstanding Department Senior.

PEORIA COUNTY
Bartonville – Christine Florey, a senior human resource management major, Excellence in Business and Technology.
Peoria – Jacob Hoerdeman, a senior manufacturing engineering technology major, Honors Program Award.

ROCK ISLAND COUNTY
Moline – Zachary Klann, a senior management major, Excellence in Business and Technology.

SANGAMON COUNTY
Rochester – Tessa Pasley, a senior supply chain management major, Honors Program Award.

SCOTT COUNTY (IA)
Blue Grass – Jennifer Steinke, a graduate accounting student, Master of Accountancy Award.
Davenport – Christina Earp, a senior accounting major, Honors Program Award, Spring 2006 Department Award, Spring 2006 College Scholar Award.

WARREN COUNTY
Roseville – Adam Leonard, a senior finance major, the Michael P. Kelly Scholarship Award.

WINNEBAGO COUNTY
South Beloit – Martin Small, a graduate accounting student, Best Graduate Student Paper.

Other students honored at the banquet, listed by state or country, include:

NEW YORK – Chakrya Lim, a graduate economics student, Master of Economics Award and College of Business and Technology Outstanding Graduate Student.

INDIA – Santhosh Balasubramanian, a graduate engineering technology student, Master of Engineering Technology Award.

ENGLAND – Robert Barker, a graduate business administration student, Master of Business Administration Award.

Posted By: WIU News (U-Relations@wiu.edu)
Office of University Relations