University News
Phi Kappa Phi Initiates
June 4, 2007
MACOMB, IL -- Nearly 160 Western Illinois University students were recently inducted into Western's chapter of Phi Kappa Phi National Honor Society.
Initiates include:
ADAMS COUNTY
Liberty (62347) – Tana L. Meyer, senior, communication sciences and disorders major
Quincy (62301) – Matthew T. Brink, junior, pre-med major; Bryan G. Hecox, senior, physics major;
Lacey B. Liggett, graduate student in music; Kristen M. Stevenson, senior, biology major
BROWN COUNTY
Mt Sterling (62353) – Nichole L. Northup, senior, kinesiology major
CARROLL COUNTY
Chadwick (61014) – Hillary S. Brunner, senior, music major
Thompson (61285) – Shannon L. Durward, junior, supply chain management major; Amber M. Prins, junior, family and consumer sciences major
COOK COUNTY
Arlington Heights (60005) – Patrick E. Hogan, senior, political science major
Chicago (60629) – Melissa A. Aguirre, graduate student in elementary education; Natalia I. Galvan, junior, law enforcement and justice administration major; Daniel Wesolowski-Mantilla, senior, law enforcement and justice administration major
Des Plaines (60018) – Jaclyn C. Richter, senior, kinesiology major
Melrose Park (60164) – The' VAN Tran, graduate student in law enforcement and justice administration
Orland Park (60467) – Lauren G. Gogolew, junior, elementary education major
Park Forest (60466) – Mia J. Marconi, junior, family and consumer sciences major
Rosemont (60018) – Joseph T. Balogh, junior, law enforcement and justice administration major
Tinley Park (60487) – David J. Koran, junior, law enforcement and justice administration major
DUPAGE COUNTY
Aurora (60504) – Heath M. Cowan, senior, construction management major
Lombard (60148) – Kelly A. Warner, junior, elementary education major
Naperville (60540) – Heidi J. Olson, senior, special education major
Roselle (60172) – Suzanne T. Guimon, senior, elementary education major
Woodridge (60517) – Lisa M. ODell, senior, elementary education major
FULTON COUNTY
Canton (61520) – Abigail V. Ashcraft, junior, music major
Cuba (61427) – Alyssa J. Hall, senior, sociology major
London Mills (61544) – Brittany A. Bugos, junior, elementary education major
GREENE COUNTY
Greenfield (62044) – Kayla N. Suttles, junior, psychology major
HANCOCK COUNTY
La Harpe (61450) – Heather C. Harkey, senior, communication major
HENDERSON COUNTY
Carman (61425) – Kelsey L. Olson, senior, communication major
Raritan (61471) – Audrey E. Cook, senior, psychology major
HENRY COUNTY
Geneseo (61254) – Susanne M. Buennig, senior, elementary education major; Samantha R. Daily, senior, elementary education major
Kewanee (61443) – Jeffrey L. VanDeVelde, senior, computer science major
JO DAVIESS COUNTY
Galena (61036) – Ryan M. Watson, senior, law enforcement and justice administration major
KANKAKEE COUNTY
Manteno (60950) – Brian P. Keller, junior, political science major
KANE COUNTY
Batavia (60510) – Barbara E. Cordes, junior, family and consumer sciences major
North Aurora (60542) – Brittany L. Regnier, junior, special education major
KENDALL COUNTY
Oswego (60543) – Kelly C. McMinn, junior, biology major
KNOX COUNTY
Galesburg (61401) – Nancy M. Reed, senior, board of trustees/bachelor of arts major
LA SALLE COUNTY
Earlville (60518) – John H. Long, junior, sociology major
Mendota (61342) – Kimberly Lisanby-Barber, graduate student in educational leadership
Ottawa (61350) – Kathleen M. McTaggart, senior, music major
LAKE COUNTY
Lake Forest (60045) – Heather J. Melarkey, graduate student in history
Lake Zurich (60047) – Heather M. Arendt, senior, elementary education major
Round Lake (60073) – Katrina Cox, senior, music major
LEE COUNTY
Paw Paw (61353) – Lynn N. Aska, junior, music major
LOGAN COUNTY
Emden (62635) – Britney L. Boema, graduate student in biology
Mount Pulaski (62548) – Heather I. Fricke, graduate student in instructional design and technology
MACON COUNTY
Decatur (62526) – Ginger A. Flanders, senior, special education major
MACOUPIN COUNTY
Carlinville (62626) – Laura J. Hagenbuch, graduate student in reading
MASON COUNTY
Havana (62644) – Jennifer N. Bryant, senior, elementary education major
San Jose (62682) – Jimmie D. Breedlove, graduate student in instructional design and technology
MCDONOUGH COUNTY
Bushnell (61422) – Holly E. Norton, graduate student in communication; Krista E. Skien, senior, board of trustees/bachelor of arts major
Colchester (62326) – Roberta E. Moore, junior, board of trustees/bachelor of arts major
Macomb (61455) – Raja Bachra, senior, finance major; Mark D. Benson, graduate student in biology;
Charles O. Brown, graduate student in biology; Adam J. Busard, junior, music major; Mehgan M. Clark, graduate student in biology; Larson B. Dunn, junior, sociology major; Terri A. Hare, graduate student in instructional design and technology; Tyler S. Higgs, junior, psychology major; Dana L. Isackson, graduate student in educational leadership; Amanda M. Kendall, junior, pre-elementary education major; Sarah M. Lawson, graduate student in instructional design and technology; Scott T. Lawson, graduate student in instructional design and technology; Allison M. Lee, junior, elementary education major; Jamie L. McCoy, graduate student in theatre; Richard B. Nesseler, graduate student in computer science; Evelyn K. Norton, graduate student in English; Daniel L. Oakley, graduate student in educational leadership; Julie C. Philip, graduate student in business administration; Amber D. Ruskell, graduate student in biology; Nilay Sarah-Houk, graduate student in political science; Austin W. Schwartz, senior, history major; Sarah A. Schwartz, graduate student in health education; Michael T. Smith, graduate student in instructional design and technology; Caitlin J. Watson, graduate student in elementary education; Melissa J. Wayland, senior, interdisciplinary studies major
MCHENRY COUNTY
Algonquin (60102) – Toni M. Mueller, junior, biology major
Crystal Lake (60014) – Amanda L. Zulas, senior, psychology major
McHenry (60050) – Adam E. Szalowski, junior, English major; Ashley B. Szechowycz, junior, psychology major
MENARD COUNTY
Oakford (62673) – Emily A. Lounsberry, junior, finance major
MERCER COUNTY
Aledo (61231) – Cindi A. Celske, graduate student in instructional design and technology; Sandra K. Gauley, senior, special education major; John A. Kenny, senior, sociology major; Katherine J. Olson, graduate student in educational leadership
MOULTRIE COUNTY
Lovington (61937) – Michael P. Clark, senior, psychology major
MORGAN COUNTY
Franklin (62638) – Shirene R. Garner, senior, information management major
OGLE COUNTY
Byron (61010) – Daryn A. Rush, junior, elementary education major
Rochelle (61086) – Ashley N. Gabelhausen, graduate student in communication sciences and disorders
PEORIA COUNTY
Elmwood (61529) – Maria M Montova, junior, kinesiology major
Peoria (61614) – Nicole M. Nace, senior, elementary education major
ROCK ISLAND COUNTY
Cordova (61242) – Elaine M. Winter, graduate student in counseling
East Moline (61244) – Ellen J. Freiburg, senior, elementary education major; Sherri L. Gavin, senior, accounting major
Milan (61264) – Kristin D. Pauley, senior, music major
Moline (61265) – Laura L. Dickey, senior, elementary education major; Rebecca A. Kasinger, senior, information management major; Sara J. Worley, senior, psychology major; Kelly N. Earl, senior, elementary education major
Rock Island (61201) – Emily E. Diiulio, junior, music major; Mary A. Dockery-Jackson, graduate student in instructional design and technology; David A. Phillips, senior, elementary education major; Sarah K. Youngblood, graduate student in reading
Silvis (61282) – Peter A. Carlin, graduate student in educational leadership; Lori A. Tharp, senior, elementary education major; Trina L. Vroman, senior, elementary education major
SAINT CLAIR COUNTY
Mascoutah (62258) – Brittany F. Peterson, junior, biology major
O'Fallon (62269) – Annette R. Glotfelty, junior, English major
SANGAMON COUNTY
Springfield (62703) – Lesley J. Meyer, junior, elementary education major
STARK COUNTY
Toulon (61483) – Pamela V. Turnbull, graduate student in reading
STEPHENSON COUNTY
Lena (61048) – Nicholas D. Youngblut, junior, biology major
TAZWELL COUNTY
Pekin (61554) – Sarah M. Cash, senior, English major; Beth A. Ewing, senior, kinesiology major; Charles E. Lauss, senior, board of trustees/bachelor of arts major
Morton (61550) – Cynthia M. Eimer, graduate student in educational leadership
WARREN COUNTY
Roseville (61473) – Ashley L. Bates, junior, English major
WHITESIDE COUNTY
Morrison (61270) – Melissa M. Henderson, graduate student in special education
Prophetstown (61277) – Franz R. Jacobs, senior, biology major
Rock Falls (61071) – Johnathan C. Martin, senior, biology major
WILL COUNTY
Homer Glen (60491) – Kelly M. Creger, senior, communication sciences and disorders major; Meghan N. Daw, junior, family and consumer sciences major
Lockport (60441) – Kimberly A. Duppong, senior, special education major
Manhattan (60442) – Stacey M. Welsh, senior, elementary education major
Mokena (60448) –Joshua P. Ghera, junior, construction management major
Plainfield (60586) – Blake E. Antonides, junior, political science major
Peotone (60168) – Amanda S. Hensaw, junior, Spanish major
Shorewood (60404) – Jacob R. Schneider, junior, law enforcement and justice administration major
WINNEBAGO COUNTY
Rockford (61103) – Sara J. Aupperle, junior, social work major; Karen B. Craig, senior, music major;
Peter M. Lind, senior, law enforcement and justice administration major
OUT-OF-STATE
ARIZONA
Show Low (85901) – Kelly L. Wilson, senior, sociology major
GEORGIA
Norcross (30092) – Heena Bhatt, graduate student in health science
IOWA
Brighton (52540) – Kimberly M. Andersen, graduate student in instructional design and technology
Burlington (52601) – Benjamin A. Toal, graduate student in history; Diana E. Wagenbach, junior, pre-business conditional management science major
Charlotte (52731) – Ashley M. Sparks, junior, law enforcement and justice administration major
Decorah (52101) – Mitchell Emerson, senior, finance major
Denmark (52624) – J. Paul Dillingham, senior, computer science major
Davenport (52806) – Kelley A. Christman, graduate student in counseling; Angela R. Guy, junior, kinesiology major; Susan L. Hamann, senior, board of trustees/bachelor of arts major; Anastasia J. Nikolopoulos, graduate student in counseling
Fairfield (52556) – Alison J. Gritz, senior, musical theatre major
Keokuk (52632) – Courtney A. Clippert, junior, psychology major
West Point (52656) – Patrick G. Downing, senior, music major
Wilton (52778) – Jamie L. Peeters, junior, psychology major
MISSOURI
Parkville (64152) – Jessica Laber, graduate student in kinesiology
Peculiar (64078) – Samantha L. Clark, senior, communication major
NEBRASKA
Lincoln (68506) – Elizabeth E. Rapp, senior, marketing major
TEXAS
Huntsville (77320) – Deborah J. Henriksen, senior, board of trustees/bachelor of arts major
JAPAN
Shiga – Yuki Hayata, senior, graphic communication major
NEPAL
Pokhara – Raj K. Gurung, graduate student in computer science
TURKEY
Fatih Yilmaz, graduate student in economics
The Western Illinois University Chapter of Phi Kappa Phi was chartered in 1972 by 25 faculty members dedicated to academic excellence. The Honor Society of Phi Kappa Phi recognizes and encourages superior scholarship in all academic disciplines, and honors persons of good character who excel in scholarship.
Admission to the Honor Society of Phi Kappa Phi is by invitation only and requires nomination and approval in accordance with the bylaws of both the chapter and the national society. Invitation is to the top 7.5 percent of juniors, top 10 percent of seniors and the top 10 percent of graduate students.
Posted By: Darcie Shinberger (U-Communications@wiu.edu)
Office of University Communications & Marketing
Connect with us: