University News

2007 CBT Awards

June 6, 2007


Share |
Printer friendly version

MACOMB, IL -- The Western Illinois University College of Business and Technology (CBT) honored students and faculty at its annual spring awards banquet.

Students who received awards, listed by county and hometown, include:

ADAMS COUNTY
Mendon - Matt Garmer, senior management major, honors scholar; Aaron Bush, senior agriculture major, departmental scholar.
Quincy - Zachary Guthrie, senior economics major, best undergraduate student paper, departmental scholar, honors scholar; Joshua William, manufacturing engineering technology outstanding graduate student.

CARROLL
Mt. Carroll - Marty Lamb, a sophomore management major, Excellence in Business and Technology Award; Caleb Whitson, sophomore management major, Excellence in Business and Technology Award.

CASS
Chandlerville - Chris Barrett, senior finance major, departmental scholar, CBT college scholar.

COOK
LaGrange (60525) - Johnathan Kuhn, senior management major, Excellence in Business and Technology Award.

DUPAGE
Aurora - Heath Cowan, senior construction management major, honors scholar, departmental scholar.
West Chicago (60185-1540) - Aaron Becker, a junior accountancy major, received the Beta Gamma Sigma Scholarship.

FULTON
Avon - Chance Yeoman, graduate computer science major, best graduate student paper.
Marietta - James Melvin, senior agriculture major, honors scholar.

HENRY
Kewanee - Paul Rowe, senior computer science, honors scholar, departmental scholar.

JO DAVIESS
Warren - Amanda Battaglia, senior agriculture major, honors scholar, outstanding department senior.

KANE
Batavia - Jacob Johnston, senior finance major, honors scholar.
Elburn - Aaron Galloway, department of economics oustanding senior.
Sugar Grove - Timothy Meyer, department of management oustanding senior.


KNOX
Knoxville - Amanda Lewis, senior information management major, honors scholar; Mallory McGraw, sophomore marketing major, received the Gail K. Dadekian Scholarship.
Galesburg - Felix Erude, senior manufacturing engineering technology, departmental scholar.

LAKE
Grayslake - Ryan Thomas, accounting major, outstanding senior.

LEE
Dixon - Lucas Macklin, accountancy department oustanding graduate student; Nicholas Cox, Michael P. Kelly Scholar [presented to outstanding College of Business and Technology senior].

LOGAN
Mt. Pulaski - Caleb Whitson, junior agriculture major, Excellence in Business and Technology Award.

MCDONOUGH
Macomb - Brandon Colley, senior computer science major, honors scholar; Jessica Staton, senior supply chain management major, departmental scholar; Amy Poffenberger, junior agriculture major, Excellence in Business and Technology Award.

MCHENRY
Fox River Grove - Brittany Fritz, senior management major, honors scholar, departmental scholar.
Crystal Lake - Joseph Taylor, department of marketing and finance outstanding senior.

MERCER
Alexis - Chelsea Terwilliger, senior graphic communication, engineering technology departmental scholar, outstanding department senior.

PEORIA
Bartonville - Christine Florey, senior human resource management major, departmental scholar.

ROCK ISLAND
East Moline - Jason Koebbe, senior accountancy major, departmental scholar.
Moline - Rebecca Kasinger, senior information management major, departmental scholar, oustanding department senior.

WINNEBAGO
Rockford - David Quinn, junior accountancy major, Excellence in Business and Technology Award.

OUT OF STATE
INDIANA
Lafayette - Evan Lindemer, senior marketing major, departmental scholar.

IOWA
Burlington - Diana Wagenbach, junior management major, Excellence in Business and Technology Award.
Decorah - Mitch Emerson, senior finance major, Excellence in Business and Technology Award.
Keokuk - Paula Shulte, business administration outstanding graduate student and Howard Davis Scholar.

INTERNATIONAL
Denmark - J.P. Dillingham, department of computer science outstanding senior.

India - Raaj Remesh, sophomore computer science major, Excellence in Business and Technology Award.

Japan - Yuki Hayata, senior graphic communication, honors scholar.

Nepal - Raj Kumar Gurung, computer science department outstanding graduate student.

Ukraine - Olexandr Vasets'ky, economics department outstanding graduate student.

CBT faculty recognized included: Tom Green, agriculture, Excellence in Teaching; Ron Bauerly, marketing, Excellence in Scholarly/Creative/Professional Activities; Barbara Ribbens, management, Excellence in University/Community Service; Rajeev Sawhney, management, Excellence in Internationalizing the Campus; and Emeric Solymossy, management, Excellence in Multicultural Teaching.

Posted By: Darcie Shinberger (DR-Shinberger@wiu.edu)
Office of University Relations