University News

College of Arts and Sciences Scholar Emily A. Szott
[Download Print-Quality Image]

College of Business and Technology Scholar Luke Alan Otto
[Download Print-Quality Image]

College of Education and Human Services Scholar Jillian Fogel Ross
[Download Print-Quality Image]

College of Fine Arts and Communication Scholar Brenna Catherine Smith
[Download Print-Quality Image]

Centennial Honors College Scholar Stellera English
[Download Print-Quality Image]

School of Distance Learning, International Studies and Outreach Scholar Donna Rae Smith
[Download Print-Quality Image]

WIU Spring 2017 College, Departmental, Honors Scholars

May 1, 2017


Share |
Printer friendly version

MACOMB/MOLINE, IL - Six students participating in Western Illinois University's Spring 2017 Undergraduate Commencement Ceremonies, May 12-14 in Macomb and in Moline, have received the highest recognition from their colleges for their overall academic excellence by being named a College Scholar. Two of the scholars were named the speakers for the WIU-Macomb and WIU-Quad Cities Academic Honors Convocation ceremonies.

The 2 p.m. Friday, May 12 Academic Honors Convocation in Western Hall will honor College, Departmental and Honors scholars and students who have earned academic distinction throughout their Western Illinois University careers. Students will receive a medallion for each honor, which they will wear at Commencement ceremonies. (The WIU-QC Academic Honors Convocation is set to start at noon, Sunday, May 14 at the iWireless Center, Moline.)

Faculty in each of Western Illinois University's four academic colleges; the School of Distance Learning, International Studies and Outreach and the Centennial Honors College select a graduating senior as the college's outstanding student. Students graduating as College Scholars have satisfied the criteria of excellence established by their individual academic college's faculty members. A Departmental Scholar is an outstanding degree candidate in an academic major as determined by the faculty in the major department. An Honors Scholar is a student in the Centennial Honors College who has completed a set of honors requirements and has achieved a grade point average of at least 3.4 on a 4.0 scale.

Approximately 10 percent of graduating seniors achieve academic distinction, which is designated as Summa Cum Laude, highest academic distinction, with a minimum grade point average of 3.90; Magna Cum Laude, high academic distinction, with a GPA of 3.75-3.89; and Cum Laude, academic distinction, with a GPA between 3.60-3.74.

Convocation Speakers

Brenna Catherine Smith (Evergreen Park, IL) is the Convocation speaker for the Macomb ceremony and will deliver her speech, "Western Gives You Wings." She will graduate with bachelor's degrees in communication and economics with highest academic distinction, Summa Cum Laude. She is also the Communication Departmental Scholar, the Economics-B.A. Departmental Scholar and an Honors Scholar.

Donna Rae Smith
(Dixon, IL) is the convocation speaker for the WIU-QC ceremony and will deliver her speech, "Never Go It Alone." She will graduate with a bachelor's degree in general studies. She is also the School of Distance Learning, International Studies and Outreach College Scholar, General Studies Departmental Scholar and an Honors Scholar.


College of Arts and Sciences Scholar


Emily A. Szott (Orland Park, IL) graduates with a bachelor's degree in biology with highest academic distinction, Summa Cum Laude. She is also the Biological Sciences Departmental Scholar and an Honors Scholar. While at Western, Szott conducted research on Asian carp and worked at the Kibbe Field Station, gaining experience in identifying fish and reptile species, conducting lab work, determining water quality and assisting in the field. She is active in several campus organizations, including the Women in Science, the WIU student subunits of The Wildlife Society and the Illinois Chapter of the American Fisheries Society, the Tri-Beta Biological Honor Society (Gamma Iota Chapter) and the WIU Geology Club. She is also a member of Sigma Gamma Epsilon, the National Honor Society for the Earth Sciences (Delta Psi Chapter), WIU's Research Inspiring Student Excellence (RISE) program, Phi Eta Sigma and the National Society of Collegiate Scholars. After graduating, she plans to continue her education to receive a master's degree in biology. Her academic and research interests include invasive species, coral reef ecosystems, marine mammals and threatened species. She is the daughter of Brian and Kathy Szott.


College of Business and Technology Scholar


Luke Alan Otto
(Normal, IL) graduates with a bachelor's degree in economics with highest academic distinction, Summa Cum Laude. He is also the Economics–B.B. Departmental Scholar and an Honors Scholar. At Western, Otto was a 2016-17 WIU Rhodes Scholar nominee, the 2016 Beta Gamma Sigma Business Honor Society inductee, completed three Centennial Honors College projects, was the recipient of a WIU football scholarship, received a Legal Scholar Award for the 2015 Spring Semester and was on the Dean's List each semester. In addition to numerous football awards, Otto was president of the WIU Student-Athlete Advisory Committee; the head tutor in Athletic Academic Services; a co-organizer of CONNECKS; a member of the Centennial Honors College; the football team's representative for Dance Marathon; and a member of Beta Gamma Sigma business honor society. Additionally, he was involved in Big Brothers Big Sisters; the Tim Tebow Foundation; a Night to Shine; St. Baldric's; the Summit League Food Fight and worked with Genesis Garden in Macomb. After graduation, he will attend the Kellogg School of Management at Northwestern University to work on a graduate degree in management studies. He is the son of Jennifer Klein.


College of Education and Human Services Scholar

Jillian Fogel Ross
(Cedar Falls, IA) graduates with a bachelor's degree in recreation, park and tourism administration (RPTA) with highest academic distinction, Summa Cum Laude. She is also the RPTA Departmental Scholar and an Honors Scholar. At Western, she was actively involved in the Wesley Foundation, serving as president and student member on the board; Phi Kappa Phi, serving as a student vice president and chair of the committee of student vice presidents; and Rho Phi Lambda, serving as interim president. Her academic interests include youth development, outdoor recreation/education and museum studies. She is currently enrolled in the integrated baccalaureate and master's degree program for RPTA and museum studies and was involved with travel workshops and hands-on RPTA opportunities, such as ECOEE, Camp Rocky and the Outdoor Recreation Consortium. While a student at Western, Ross worked on her Honors thesis in conjunction with the Macomb Park District and the Macomb School District. She also volunteered for the Western Illinois Museum, the WIU Alumni Association, WIU's Student Art Gallery and raised more than $2,000 for St. Baldrick's during her three years of participation. After graduation, Ross will continue her graduate studies at the WIU-Quad Cities campus. She is the daughter of James and Kristine Ross.


College of Fine Arts and Communication Scholar

Brenna Catherine Smith
(Evergreen Park, IL) graduates with a bachelor's degree in communication and in economics with highest academic distinction, Summa Cum Laude. She is also the Communication Departmental Scholar, the Economics-B.A. Departmental Scholar and an Honors Scholar. At Western, Brenna was a member of Sigma Sigma Sigma (serving in a variety of leadership positions, including president) and was involved in the First Year Experience program, Rho Lambda honor society (president), WIU Dance Marathon (director of fundraising) and the WIU Love Your Melon Campus Crew. She was a student worker in the WIU Office of Judicial Programs, a WIU Admissions Ambassador, a freelance opinions writer for the Western Courier student newspaper, a peer mentor and committee member for WIU's First Year Experience program (peer mentor of the year award), was chief of staff of the Student Government Association and was a member of the University Honors Council, the Blue Key Honor Society, the Golden Key Honor Society, the Phi Eta Sigma Honor Society and the National Society of Collegiate Scholars. After graduation, Smith will continue her education in the WIU Communication graduate program. She is the daughter of John and Dorie Smith.


Centennial Honors College Scholar

Stellera English
(Bushnell, IL) graduates with a bachelor's degree in dietetics, with highest academic distinction, Summa Cum Laude. She is also the Dietetics Departmental Scholar and an Honors Scholar. At Western, English volunteered for Campus Students for Christ, including its mission trips and community volunteer efforts, as well as serving as a member of the Food and Culture Club (president and vice president) and the Swing Dance Club. She also volunteers for Faith Bible Camp, serving as a counselor and traveling to Romania on mission trips, as well as working with the Student Association for Nutrition Education, Trick the Town, Stuff the Bus and the Hy-Vee Health Bus. She has made the Dean's List every semester and is a member of the National Society of Collegiate Scholars, Golden Key, KONu, Phi Kappa Phi and the Academy of Nutrition and Dietetics. English's academic work at Western has included completing education lessons and a business plan for a coffee shop and research in geriatric nutrition education, in which she worked with the Senior Center at the YMCA of McDonough County, and she was accepted to present a poster session at the Illinois Academy of Nutrition and Dietetics' spring assembly. Additional research included being part of a nation-wide study of milk consumption and preferences among students (a case study in one of the schools earned her first place in WIU's Undergraduate Research Day). She is the daughter of Tim and Gayla English.


School of Distance Learning, International Studies and Outreach Scholar

Donna Rae Smith
(Dixon, IL) graduates with a bachelor's degree in general studies. She is also the General Studies Departmental Scholar and an Honors Scholar. At Western, Smith was part of the Western Illinois Honors Association, the Blue Key International Society and the Golden Key International Society. Her academic interest is in international business. After graduation, Smith plans to pursue an MBA degree at Western and later to find a position in a multinational company, working on its international business team. She would also like to work with veterans in the United States and abroad.

Illinois
Adams
Fowler
(62338)--Gabriella M. Dempsey, agriculture, Agriculture Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Liberty (62347)--Rachel E. Gerecke, elementary education, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Payson (62360)--Jessa Lee Patrick, elementary education, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Quincy (62305)--Andrew J. Carlson, public health, Public Health Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Boone
Belvidere (61008)--Abigail J. Broze
, political science, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Amy Higgins, law enforcement and justice administration, Honors Scholar

Bureau
Princeton (61356)--Sarah Peterson
, physical education, Physical Education K-12 Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Cass
Beardstown (62618)--Megan Icenogle
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Clinton
Carlyle (62231)--Courtney Jean Fauke
, accountancy, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Cook
Arlington Heights (60004)--Julie Marie Winter
, music education, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Burbank (60459)--Holly C. W. Melendy, foreign languages and culture, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Calumet Park (60827)--Megan Roberts, broadcasting, Broadcasting Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Chicago (60409)--Jasmine Bailey, recreation, park and tourism administration, Honors Scholar
Chicago (60623)--Ambria Williams, social work, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Chicago (60624)--Faith Rucker, finance, Finance Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Chicago (60628)--Montisia Clark, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Chicago (60631)--Brendan T. Carney, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Chicago (60634)--Angelina Weglarczyk, psychology, Psychology Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude and Nathan Zumarraga, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Chicago (60638)--Stephanie Cerveny, biology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Chicago (60641)--Filip Czarnecki, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Chicago (60643)--Lisa E Barbee, philosophy, Honors Scholar
Chicago (60644)--Jamal Robinson, athletic training, Athletic Training Departmental Scholar
Chicago (60652)--Kayla Collins, broadcasting-news/performance, Honors Scholar
Chicago (60655)--Matthew Nelson, history, Honors Scholar
Elk Grove Village (60007)--Joshua Hoppe, construction management, Construction Departmental Scholar, Honors Scholar and Andrea K. Wolinski, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Evergreen Park (60805)--Brenna Smith, communication, College of Fine Arts and Communication College Scholar, Communication Departmental Scholar, Economics and Decision Sciences Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Hanover Park (60133)--Amanda Nicole Manton, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Hickory Hills (60457)--Joseph Michaels, fire protection services, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Hoffman Estates (60169)--Audrey R. Tonkinson, public health, will graduate with academic distinction, Cum Laude
La Grange Park (60526)--Michael L. Prikazsky, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Lansing (60438)--Andriana Johnson, management, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude and Kevin W. Terpstra, engineering technology, Engineering Technology Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Lynwood (60411)--Rodrigo Estrada, finance, Honors Scholar
Mt. Prospect (60056)--Alex Sutrinaitis, exercise science, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Niles (60714)--Aimun S. Alavi, health services management, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Orland Park (60462)--Terrence Petry, forensic chemistry, Honors Scholar and Emily Szott, biology, College of Arts and Sciences College Scholar, Biological Sciences Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Orland Park (60467)--Jessica Jirik, biology, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Rolling Meadows (60008)--Daniel M. Hardt, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Emily Marie Hattory, biology, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Schaumburg (60173)--Anne Marie K. Witt, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
South Holland (60473)--Simon Tayler, psychology, Honors Scholar
Thornton (60476)--Morgan E. Ochoa, psychology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Westchester (60154)--Joshua Grayson, psychology, Honors Scholar
Wheeling (60090)--Areli Patino, accountancy, Honors Scholar

DeKalb
Hinckley (60520)--Emily Anne Banigan
, biology, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Sycamore (60178)--Brianna L. Hooker
, psychology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Hannah Renee Knox, nursing, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

DuPage
Aurora (60502)--Michael J. Krumwiede
, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Madeline Zehnal, special education, Special Education Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Aurora (60504)--Emily M. Cowgill, communication sciences and disorders, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Carol Stream (60188)--Amanda D. Romaniak, social work, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Glendale Heights (60139)--Osbaldo Macias, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Lombard (60148)--Jessica L. Campbell, recreation, park and tourism administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Adam T. Donahue, supply chain management, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Gordon Ross Jensen, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Naperville (60540)--Eileen Barry, bilingual/bicultural education, Bilingual/Bicultural Education Departmental Scholar, Spanish Departmental Scholar and Terry K Eichwald, engineering technology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Naperville (60540)--Madeline A. Olejnik, history, History Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Roselle (60172)--Edyta D. Fedurek, art, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Villa Park (60181)--Katie D. Kielminski, mathematics, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Wheaton (60187)--Samuel T. Iovinelli, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Wheaton (60189)--Noah Blake, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Winfield (60190)--Michael Rumoro, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Woodridge (60517)--Kelly Rocks, social work, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Fulton
Astoria (61501)--Gabrielle A. Spires
, psychology, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude and Joshua E. Webb, law enforcement and justice administration, Law Enforcement and Justice Administration Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Avon (61415)--Kayla J. Henson, family and consumer sciences, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Allyson L. Spangler, social work, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Canton (61520)--Joshua K. Brashear, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Sean Colgan, meteorology, Meteorology Departmental Scholar; Kyla Beth Culbertson, art, Art (BFA) Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude and Taylor Wallace, social work, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Lewistown (61542)--Erika Ward, Journalism, Journalism Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
London Mills (61544)--Sarah Anne Donnelly, forensic chemistry, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude and Connor O. Fili, accountancy, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Smithfield (61477)--Sara K. White, accountancy, Accounting Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Grundy
Coal City (60416)--Thomas C. Youskevtch
, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Minooka (60447)--Richard Isemonger, theatre, Theatre Departmental Scholar
Morris (60450)--Nancy Y. Soto Hernandez, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Hancock
Carthage (62321)--Kirsten Todd
, graphic communication, Graphic Communication Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Hamilton (62341)--Jared T. Wiemann, chemistry, Chemistry Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Niota (62358)--Jonathan D. Ferguson, agriculture, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Warsaw (62379)--Hannah L. Wollbrink, agriculture, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Henderson
Carman (61425)--Alexis A. Ensminger
, communication sciences and disorders, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Henderson
Oquawka (61469)--Sophie Peterson
, music, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Stronghurst (61480)--Haley Smothers, social work, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Henry
Galva (61434)--Sarah L. Fredrickson
, anthropology, Anthropology Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Henry
Geneseo (61254)--Laykyn Jade Dekezel
, social work, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Nathaniel Johnson, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Erin Rose Peterson, agriculture, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Kewanee (61443)--Abigail Simaytis, Art, Art (BA) Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Orion (61273)--Kennen Hutchison, biology, Honors Scholar

Iroquois
Sheldon (60966)--Janie Lynn Miller
, biology, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Watseka (60970)--Brock Walter Myers, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Jackson
Carbondale (62901)--Lateah Martin
, liberal arts and sciences, Liberal Arts and Sciences Departmental Scholar

Jo Daviess
Elizabeth (61028)--Dena Harridge
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar

Kane
Aurora (60505)--Edward Galvin Camis
, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Aurora (60506)--Steven Curtis Acuff, recreation, park and tourism administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Batavia (60510)--Nicholas Keil, English, Honors Scholar
Carpentersville (60110)--Caitlin Wallace, English, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Pingree Grove (60140)--Justin Ryan Thinger, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
South Elgin (60177)--Rosetta Rubino, business analytics, Honors Scholar
St. Charles (60174)--William J. Gradle, economics, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
St Charles (60175)—A. J. Devleeschouwer, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Kankakee
Grant Park (60940)--Cassady Rosenbrock
, music, Honors Scholar
Kankakee (60901)--Shavez Rosenthal, political science, Political Science Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Kendall
Oswego (60543)--Hannah Banks
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Damon M. Petzold, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude and Rachel Mariah Troyer, English, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Knox
East Galesburg (61430)--Nicole A. Spencer
, foreign languages and cultures, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Galesburg (61401)--Michael Berggren, engineering, Engineering Departmental Scholar and Brittany Robertson, music, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Lake
Hawthorn Woods (60047)--Michelle Drinis
, social work, Honors Scholar
Ingleside (60041)--Kali Helen Bachofner Bachofner, health services management, Health Services Management Departmental Scholar,
Wauconda (60084)--Quentin Tyler Kuper, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Waukegan (60087)--Jorge Luis Castro, sociology, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

LaSalle
LaSalle (61301)--Natasha Marie Frig
, forensic chemistry, Forensic Chemistry Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Ottawa (61350)--Nicholas Walberg, theatre, Honors Scholar
Peru (61354)--Katlyn K. Camenisch, nursing, Honors Scholar and Michelle N. Grotti, communication, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Lee
Amboy (61310)--Natalyn Rood
, communication sciences and disorders, Communication Sciences and Disorders Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Dixon (61021)--Rachel Hill, agriculture, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Donna Smith, general studies, School of Distance Learning, International Studies and Outreach College Scholar, General Studies Departmental Scholar, Honors Scholar

Logan
Lincoln (62656)--Crystal Quint
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar

Macon
Decatur (62521)--Shyann Thomas
, Spanish, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Madison
East Alton (62024)--Jared A. Tiller
, biology, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Edwardsville (62025)--Aliyya K. Johnson, nursing, Nursing Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Marshall
Henry (61537)--Jacob Stephen Hofer
, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Mason
Havana (62644)--Rebeka J. Barker
, music, will graduate with academic distinction, Cum Laude

McDonough
Bushnell (61422)—Timothy Bliznick
, computer science, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Zachary S. Boden, management, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Stellera Lou English, dietetics, Centennial Honors College College Scholar, Dietetics Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Meghan E. Hoyle, elementary education, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude and Kristopher A. Tracey, emergency management, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Colchester (62326)--Kourtney Campbell, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Macomb (61455)--Randy M. Averill, sociology, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Jordan S Bucholtz, computer science, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Hannah Denecke, music, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Anthony W. Ferreira, communication sciences and disorders, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Britain Hamm, biology, Honors Scholar; Haley Lauren Hannant, biology, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Haley Helgesen, English, Honors Scholar; Amy E. Illovsky, dietetics, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; James F. Jones, psychology, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Angela D. Lafrance, general studies, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Jose S. Maldonado, communication, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Samuel H. G. Myers, art, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Courtney Powelson, family and consumer sciences, Family and Consumer Sciences Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Darby Vaughn, mathematics, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude and Darius James Wallace, exercise science, will graduate with academic distinction, Cum Laude

McHenry
Crystal Lake (60012)--Tyler Ross Kendall
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Crystal Lake (60014)--Arlo Harmon, law enforcement and justice administration, Honors Scholar and Jenna Wallace, English, Honors Scholar
Fox River Grove (60021)--Adena Ruckoldt, recreation, park and tourism administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Lakemoor (60051)--Rebecca Tankson, sociology, Sociology Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
McHenry (60050)--Forrest Scott McKee, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
McHenry (60051)--Nicole Marie Farina, graphic communication, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Woodstock (60098)--Astoncia H. Bhagat, musical Theatre, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

McLean
Bloomington (61704)--Roman A. Visintine
, exercise science, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Bloomington (61705)--Jacqueline Strasser, law enforcement and justice administration, Honors Scholar
Normal (61761)--Jefferson A. Gordon, English, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Kara Janice Larson, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Luke Alan Otto, economics, College of Business and Technology College Scholar, Economics and Decision Sciences Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude and Mason Rueger, economics, Honors Scholar

Mercer
North Henderson (61466)--Vincent Fritsch
, foreign languages and literatures, Foreign Languages and Cultures Departmental Scholar
Sherrard (61281)--Thaddius Goldner, music, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Lauren Herkes, information systems, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Monroe
Columbia (62236)--Alexandra M. Leingang
, supply chain management, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Ogle
Byron (61010)--Jared Reid Laxner
, exercise science, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Rebecca Sue McKinney, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Peoria
Bartonville (61607)--Samantha Copeland
, social work, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Brimfield (61517)--Leah Marie Dean, elementary education, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude and Luke Golemon, philosophy, Philosophy Departmental Scholar, Honors, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Dunlap (61525)--Mark Andrew Bangert, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Hanna City (61536)--Jacob Aaron Seiver, chemistry, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Peoria (61614)--Benjamin Ryan Fiddes, supply chain management, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Peoria Heights (61616)--Joshua Bick, exercise science, Exercise Science Departmental Scholar
Princeville (61559)--Janelle N. Hohenbery, nursing, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Piatt
La Place (61936)--Haley Jones
, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Rock Island
Coal Valley (61240)--Jacob D. Schulenberg,
supply chain management, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
East Moline (61244)--Nicolas E. Moreno, management, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Hampton (61256)--Emily Thomas, chemistry, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Moline (61265)--Sean Allen Blackmer, supply chain management, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Stephanie N. Emery, management, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude; Nicholas Rossa, marketing, Marketing Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude and Erik Stephenson, information systems, Information Systems Departmental Scholar
Rock Island (61201)--Luke M. Edmondson, engineering, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Alexis L Holtzer, musical theatre, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Adam Hoogerwerf, fire protection services, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Silvis (61282)--Brady L. Alley, management, Management Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Saint Clair
Lebanon (62254)--Samantha M. Ralphs
, broadcasting-sports broadcasting, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Sangamon
Springfield (62703)--Myia Harper
, nursing, Honors Scholar; Nicole E Szabo, physics, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Schuyler
Littleton (61452)--Julie Kay Korsmeyer
, elementary education, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Rushville (62681)--Ashley Thomas, elementary education, Elementary Education Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Shelby
Shelbyville (62565)--Sandi Joy Reber
, psychology, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Tazewell
Marquette Heights (61554)--Taylor Dayne Walden
, Spanish, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Washington (61571)--Cassandra Ann Tracy, recreation, park and tourism administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Vermilion
Fairmount (61841)--Sarah Ann Johnson
, psychology, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Warren
Roseville (61473)--Tanner Drake Carlson
, agriculture, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Roseville (61473)--Kelly Rodgers, management, Honors Scholar and Aaron William Troyer, law enforcement and justice administration, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Whiteside
Morrison (61270)--Ceara Stanton
, elementary education, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Sterling (61081)--Nicholas D. Abele, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude and Joel Wetzell, computer science, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Will
Aurora (60503)--Allison Hebert, biology, Honors Scholar
Bolingbrook (60440)--Scott Ray Campbell, broadcasting-production, will graduate with academic distinction, Cum Laude and
Sandra Faye Elmore, social work, Social Work Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Bolingbrook (60490)--Victoria Wehner, communication sciences and disorders, Honors Scholar
Crete (60417)--Rachel Lynn Lubbinga, biology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Homer Glen (60491)--Raymond Sullivan, physics, Physics Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Mokena (60448)--Collin Cochran, law enforcement and justice administration, Honors Scholar; Briana Michaels, nursing, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude and Brianna C. Taylor, psychology, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
New Lenox (60451)--Dominique Coleman, psychology, Honors Scholar and Hannah Rodey, family and consumer sciences, Honors Scholar and Michalla Rodey, nursing, Honors Scholar
Plainfield (60544)—Taylor L. Messer, fire protection services, Fire Protection Departmental Scholar
Plainfield (60586)--Sarah M. Abercrombie, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Winnebago
Loves Park (61111)--Joseph L Kulpa
, biology, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Pecatonica (61063)--Morgan E. Hess, nursing, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Rockford (61114)--Ryan D. De Rosales, exercise science, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Rockton (61072)--Zachary Young, law enforcement and justice administration, Honors Scholar

Woodford
Roanoke (61561)--Cameron Anderson
, computer science, Honors Scholar

Georgia
Canton (30115)--Mirissa Martin
, social work, Honors Scholar,

Indiana
Cedar Lake (46303)--Sara Lynn Kish
, psychology, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Columbus (47201)--Madelyn Claire Lego
, musical theatre, Musical Theatre Departmental Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Remington (47977)--Hayden David Wilder, agriculture, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Iowa
Bettendorf (52722)--Abbi Lynn Clevenger
, political science, Honors Scholar; Kevin M. Johnston, accountancy, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude; Christopher E. James, elementary education, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Tayler Kerr, elementary education, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Ashley Kirby, human resource management, Human Resource Management Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Bonaparte (52620)--Joseph A. Caston, engineering technology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Burlington (52601)--Dilan Ray Beaird, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude; Katelyn Kuntz, computer science, Computer Science Departmental Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Hannah Smith, Clinical Laboratory Science, Clinical Laboratory Science Departmental Scholar
Camanche (52730)--Chad Tholen, mechanical engineering, Mechanical Engineering Departmental Scholar
Cedar Falls (50613)--Jillian Ross, recreation, park and tourism administration, College of Education and Human Services College Scholar, Recreation, Park and Tourism Administration Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Davenport (52802)--Megan Rice, supply chain management, Supply Chain Management Departmental Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Davenport (52803)--Maria L. Kurth, psychology, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Davenport (52804)--Jordan D. Petersen, law enforcement and justice administration, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Davenport (52806)--Nicholas Emory, biology, Honors Scholar and Aryana E. Snyder, elementary education, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Dubuque (52001)--Rebecca Lynn Gonner, English, English Departmental Scholar, Honors College, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Dysart (52224)--Trev Hadachek, political science, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Fairfield (52556)--Tyler M. Breeding, musical theatre, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Grandview (52752)--Nicole Jones, emergency management, Emergency Management Departmental Scholar
Iowa City (52240)--Fernando Pacheco, finance, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Iowa City (52245)--Lauren N. Coffey, biology, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Keokuk (52632)--Merydith A. Marshall, elementary education, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Katelyn N. Miller, elementary education, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Long Grove (52756)--Anthony Curlott, mathematics, Mathematics Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Muscatine (52761)--Allison Hartman, geology, Honors Scholar and Drew Laviada-Garmon, geology, Geology Departmental Scholar
New Sharon (50207)--Mallory Jo Boyle, biology, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Sperry (52650)—J. S. Steffener, agriculture, will graduate with academic distinction, Cum Laude
John M. Wischmeier, agriculture, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
Walcott (52773)--Karly J. Biddle, agriculture, will graduate with academic distinction, Cum Laude
Wapello (52653)--Cassidee L. Dossett, management, will graduate with academic distinction, Cum Laude and Zach Carter Gish, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude
West Des Moines (50265)--Anna Grace Cesario, law enforcement and justice administration, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Kansas
Olathe (66062)--Deanna Valdebenito,
chemistry, Honors Scholar

Missouri
Kirksville (63501)--Caitlin Pennington
, music, Music Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Palmyra (63461)--Phebe Roseann Crane, communication sciences and disorders, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude
Taylor (63471)—Isabelle Jones, communication sciences and disorders, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

North Carolina
Greensboro (27405)--Paul Rich
, music, Honors Scholar, will graduate with academic distinction, Cum Laude

Ohio
Urbana (43078)--Derek Moon
, agriculture, Honors Scholar

Tennesee
Hixson (37343)--Madison Lefler
, French, French Departmental Scholar, Honors Scholar, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Wisconsin
Oak Creek (53154)--Zachary E. Burnside
, law enforcement and justice administration, will graduate with high academic distinction, Magna Cum Laude

Foreign
Romania
Cluj Napoca --Luciana C. Hontila
, music, will graduate with highest academic distinction, Summa Cum Laude

Thailand
Si Prachan (72140)--Tatsaneewan Phoesri
, geography, Geography Departmental Scholar

Posted By: WIU News (U-Relations@wiu.edu)
Office of University Relations